
Refleksologijom se mogu poboljšati i olakšati brojne teskobe. Neke od njih su:
Refleksologijom se pokreće čišćenje organizma, jer se stimulišu svi eliminatorni organi i limfni sistem, ubrzava se metabolizam, poboljšava se cirkulacija i smiruje nervni sistem. Od velike pomoći može biti i kod problema kože kao što su dermatitis, psorijaza, ekcem i vitiligo.
Refleksologija je u zapadnim zemljama izuzetno preporučljiva tokom trudnoće, jer omogućava razvoj bebe u zdravom i pravilno uravnoteženom telu majke. Ukoliko se redovno primenjuje tokom trudnoće, omogućava hormonski balans, olakšava mučnine, gorušicu i moguće teskobe tokom trudnoće: bolove u leđima, preponama, pubičnoj kosti, opstipaciju, oticanje itd. Tretmani refleksologije se primenjuju samo u zdravoj trudnoći, u onim trudnoćama koje ne spadaju u rizične. Može biti od velike koristi u situacijama kada se beba ne namesti u pravi položaj ili ukoliko se probije termin.
Refleksologija je kontraindikovana kod osoba sa mentalnim bolestima, sa proširenim venama, zaraznim bolestima, prenosivim infekcijama na stopalima, kod osoba sa temperaturom, unutrašnjim krvarenjem, hematomom, opekotinama, frakturama i sa nedijagnostikovanim akutnim bolom ili stanjem.
Tretman se najčešće sprovodi preko stopala, jer je efekat preko stopala najdelotvorniji, mada mogu se masirati i šake ili ušne školjke.
Refleksologija ne leči, ali je metoda koja pomaže telu da postigne balans u svakoj svojoj funkciji. Takođe se koristi kao prevencija i kao metoda kojom se postiže održavanje ravnoteže između sistema i dobrog protoka energije. Ona se ne bavi samo fizičkim simptomima, već osobom u celini. Posvećuje veliku pažnju emocijama, kao i mentalnom i duhovnom stanju svake osobe. To je suština prirodnih, odnosno holističkih terapija, gde je fokus na uzroku nastanka problema, a ne samo na simptomima. Za najbolji učinak preporučuje se set vezanih tretmana od četiri do pet, jednom nedeljno. Svakako se primenjuje u skladu sa individualnim potrebama, te je nekome potrebno manje, a nekome više tretmana.
Većina ljudi će se složiti da je tretman refleksologije izuzetno prijatan, gde se postiže dubinsko opuštanje i eminentni doživljaj revitalizacije i okrepljenosti.
Tokom prve posete refleksologu, razgovaraće se o trenutnim tegobama, istoriji bolesti i načinu života. Nakon toga, pristupiće se tretmanu, tako što će klijent biti stavljen ili u ležeći ili polu-ležeći položaj, bosih nogu. Nakon pregleda stopala, terapeut ce otpočeti tretman aplicirajući kremu ili ulje, koristeći uglavnom svoj palac, primenjujući precizan pritisak i tehniku, najčešće u stilu hoda gusenice.
Refleksne tačke koje predstavljaju deo tela koji nije u energetskom balansu mogu biti pomalo bolne ili škakljive. Osetljivost stopala varira od osobe do osobe, ali pritisak nije neprijatan čak ni najosetljivijim stopalima. Na kraju tretmana terapeut upućuje klijenta u mapu stopala i ukazuje na blokade i generalno stanje. Refleksologijom se ne može dijagnostikovati, već samo ukazati na mesta gde je energija blokirana.
Tretman traje sat vremena, zajedno sa konsultacijom pre i posle tretmana. Klijent se nakon tretmana oseća opušteno, revitalizovano i odmorno. Broj tretmana zavisi od osobe do osobe. Nakon tretmana nekada se desi da, zbog pokrenutih toksina, klijent oseti glavobolju, mučninu ili zamor. Česte su i emotivne promene, ali sve je to dobar znak, jer pokazuje da je energija pokrenuta.